SGC I Results

St Georges Cup I Results

Date: 5th & 6th March 2011
Venue: Erdington Court Indoor Bowls Club, Bowling Green Cl, Birmingham B23 5QU
North Captain: Darran Beardmore
South Captain: Craig Burgess
North MVP: Alan Jones
South MVP: Paul Goodman
Final Score: North 21 - South 35
Session 1 – Pairs Session 2 – Pairs
Keith Hanley 10 - 26 Matt Allen Simon Brindley 24 - 14 Phil Warr
David Harris Ben Pay Kieth Alders Tony Main
David Flowers 08 - 21 Paul Goodman Richard Walker 28 - 08 Tom Clough
Andy Flowers Jody Bright Malcolm Follis Chris Mann
Ryan Simcock 15 - 14 Paul England Stuart Goodwin 18 - 15 James Trott
Alan Jones James Bucknall Ste Tinsley Mark White
Chris Willies 13 - 16 Babs Morokutti Barry Brindley 07 - 21 Jack Shepperd
Scott Follis Barry Hedges Simon Willies Anthony Fautley
Dawn Prince 11 - 18 Mike Ivings Glyn Beresford 13 - 16 Mitchell Young
Mike Weaver James Smith Tom Millership Craig Burgess
Tracey Bailey 11 - 17 Chris Rolph Michael Tandy 10 - 25 Dave White
Steve Bailey Marc Lancaster Lee Lowery Dom Reed
Jamie Taylor 12 - 17 Rob Martin Herbie Bowden 20 - 15 Chris Hopkins
Luke Lane Jason McLean Martin Simcock Edward Sawbridge
Jim Whitehouse 10 - 19 Leigh Hall Nick Tideswell 13 - 16 Adan Sultana
Chris Williams Stephen McAlister Darran Beardmore Roger Wiggins
Session 1 Score: North 1 – 7 South Session 2 Score: North 4 (5) – 4 (11) South
Session 3 – Fours
Barry Brindley 10 - 28 Paul Goodman Simon Brindley 12 - 13 Babs Morokutti
Ryan Simcock Matt Allen Chris Willies Adan Sultana
Mike Weaver James Bucknall Scott Follis Dom Reed
Martin Simcock Ben Pay Malcolm Follis Barry Hedges
David Flowers 9 - 19 Mike Ivings Keith Hanley 13 - 11 Phil Warr
Michael Tandy James Trott Steve Bailey Tom Clough
Kieth Alders James Smith Richard Walker Rob Martin
Simon Willies Tony Main David Harris Chris Mann
Jamie Taylor 13 - 12 Leigh Hall Tracey Bailey 09 - 14 Paul England
Luke Lane Chris Hopkins Herbie Bowden Jason McLean
Lee Lowery Edward Sawbridge Jim Whitehouse Roger Wiggins
Andy Flowers Stephen McAlister Chris Williams Mark White
Glyn Beresford 11 - 21 Mitchell Young Dawn Prince 15 - 14 Dave White
Stuart Goodwin Marc Lancaster Darran Beardmore Chris Rolph
Ste Tinsley Jody Bright Nick Tideswell Jack Shepperd
Tom Millership Craig Burgess Alan Jones Anthony Fautley
Session 3 Score: North 3 (8) – 5 (16) South
Session 4 – Singles
David Harris 15 - 21 Craig Burgess Keith Hanley 21 - 11 Matt Allen
Martin Simcock 21 - 01 Babs Morokutti Michael Tandy 14 - 21 Paul England
Chris Willies 21 - 00 Chris Hopkins Stuart Goodwin 08 - 21 Tony Main
Nick Tideswell 19 - 21 James Bucknall Scott Follis 21 - 10 Marc Lancaster
Darran Beardmore 19 - 21 Mitchell Young Ste Tinsley 21 - 20 Edward Sawbridge
Mike Weaver 18 - 21 Dom Reed Luke Lane 21 - 18 Adan Sultana
Kieth Alders 21 - 16 Stephen McAlister Steve Bailey 05 - 21 Jody Bright
Tom Millership 18 - 21 Jason McLean David Flowers 16 - 21 Roger Wiggins
Richard Walker 11 - 21 Paul Goodman Lee Lowery 21 - 14 Phil Warr
Ryan Simcock 11 - 21 Leigh Hall Jim Whitehouse 12 - 21 Barry Hedges
Alan Jones 21 - 11 Jack Shepperd Simon Willies 17 -21 James Trott
Session 4 Score: North 13 (21) – 19 (35) South